ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияВластИзбориНовиниТемида

ВСС възобнови избора на нов главен прокурор

Без обсъждане и дебати прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) реши да поднови процедурата по избор на нов главен прокурор. Изборът трябва да бъде окончателно направен на 16 януари 2025 г.

Новината идва месец след като съпредседателят на ДПС Делян Пеевски се обяви за бърз избор на нов главен прокурор от настоящия състав на съдебния съвет. Неговите членове от две години са с изтекъл мандат.

Пленумът на ВСС вече веднъж откри процедурата за избор на титулярен главен прокурор на мястото на уволнения Иван Гешев през лятото на 2023 г. Тя беше спряна под натиска на управляващо мнозинство на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, а впоследствие изчакваше Конституционният съд (КС) да се произнесе във връзка с промените в основния закон, които предвиждаха структурна реформа във ВСС и прокуратурата. В крайна сметка през юли 2024 г. КС отмени промените в Конституцията, припомня Свободна Европа.

Според хронограмата, номинациите ще правят в края на септември и началото на октомври, а до края на октомври всеки от номинираните трябва да представят концепциите си.

„Ние сме длъжни да я възобновим и нямаме други доводи за това, освен юридически. Призовавам да не се търсят странични мотиви“, каза Стефан Петров от ВСС.

От „Продължаваме промяната – Демократична България“ внесоха законопроект, с който да се забрани на ВСС с изтекъл мандат да избира нов главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС).

Настоящият състав на ВСС избра Иван Гешев за главен прокурор през 2019 г. През 2023 г. същият състав го уволни, след като ГЕРБ и ДПС едновременно оттеглиха доверието си от него. Същият съдебен съвет утвърди и заместника на Гешев – Борислав Сарафов, за временно изпълняващ функциите на главен прокурор.

Промените в съдебната система и правосъдна реформа бяха основни искания на протести в България в последното десетилетие. Досега, въпреки присъствието във властта на партии, които поставят подобни промени начело в програмите си, българската правосъдна система остава слабо реформирана, главният прокурор не може да бъде поставян под ефективен контрол, а неговите правомощия остават огромни.

Снимка: frognews.bg

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина